Chatový tábor Svojšín

O táboře

Chatový tábor Svojšín
34901 Svojšín

Jedná se o chatový dětský tábor, jehož historie sahá do roku 2005, kdy se uskutečnil první ročník. Tábor byl do roku 2023 pořádán panem Antonínem Krausem, resp. jeho firmou Turistcentr (www.chatovytabor.cz). Vlastní vedení, každoročně prvního prázdninového běhu tábora, měl a nadále má na starosti hlavní vedoucí Mgr. Jiří Herda, který již 18 let vede svůj tým táborových vedoucí, praktikantů, kuchařů,  zdravotníků a všech, kteří se podílení na bezproblémovém chodu tábora.

Vlastní areál tábora se rozprostírá na břehu řeky Mže v malebném údolí, které nabízí romantickou samotu a klid přírody. Tábor je z jedné strany obklopen hlubokými lesy a skalisky, z druhé strany prostornými luhy a háji, což dohromady nabízí optimální kombinaci, která je stvořena pro různá prázdninová dobrodružství a hry. Veškerý prostor tábora je ideálním místem pro malé i větší táborníky. V dosahu doslova několika málo kroků (za plotem) je klidná zátoka řeky Mže s pozvolným přístupem do vody, která je vhodná pro ochlazení v horkých letních dnech a také pro pořádání mokrých her. Děti jsou ubytovány v dřevěných chatkách po dvou nebo ve zděných chatkách po 3, 4 a 5 dětech. Strava je zajištěna ve zděné jídelně až 5x denně (snídaně formou bufetu, oběd, svačina, večeře, možnost druhé večeře), nepřetržitě je k dispozici voda nebo voda se šťávou k pití. Jídelna je dostatečně velká a je využívána k hromadných akcím v případě nepříznivého počasí. Každoročně je samozřejmou součástí opékání buřtů na ohni.

Zdravotní péče je v případě potřeby trvale zajištěna lékařem s odbornou způsobilostí a s dostatečnou erudicí v oboru urgentní medicína.

Táborový program je převážně aktivní. Pořádají se turnaje v klasických hrách (vybíjená, fotbal, přetahování lanem apod.), jezdíme na raftech, hrajeme paintball, ,,bojujeme“ s drakem a nechybí ani noční hry. Děti se učí zacházet s lanem (vázání uzlů, slaňování), rozdělávat oheň i za nepříznivého počasí, pracovat s mapou a orientovat se v přírodě, základní pravidla pohybu na silnici jako chodec nebo jako cyklista a orientovat se v dopravních značkách a pravidlech, poznávat zvířata a rostliny, které nalézáme kolem nás, základy zdravovědy a resuscitace, základní bezpečnou manipulaci s nožem, pilou a sekerou, šifrování zpráv. Pokud by tyto aktivity nedostačovaly, je možné si vyzkoušet a naučit se jak bezpečně cvičit a posilovat s vlastním tělem, jak přežít v přírodě, kde si najít zdroj vody a co dělat v případě požáru nebo jiného ohrožení. Samozřejmě nesmí v programu chybět umělecká tvorba oddílových štítů a erbů, společenské aktivity posilující vzájemný respekt a přátelství a dětmi oblíbená táborová diskotéka.

Pokud Vás tento text zaujal, ale ještě nejste rozhodnuti vyslat Vaše děti k nám na tábor, podívejte se do záložky fotogalerie.